Jak wyprostować zaległe sprawy

with Brak komentarzy

Jak wyprostować zaległe sprawy?
Dlaczego to ważne?

Bo zaległości potrafią bardzo nas zdołować. Podejrzewamy się o trudny czas, brak motywacji, przeciągający się smutek. Nagle odhaczamy jedną rzecz – i samopoczucie zupełnie się odmienia.

Miewam czasem tak, że, jak tylko się obudzę, to czuję, że coś mi ciąży. Zanim się zorientuję, gdzie jestem, zanim ogarnę rzeczywistość, zanim zdążę sobie pomedytować – już coś nie daje mi spokoju.

Zastanawiałam się długo, analizowałam, aż któregoś dnia poczułam wyraźną zmianę. Zadzwonił budzik, otworzyłam oczy i bardzo już chciałam siąść do pracy. Z ewidentnym uśmiechem 🙂

Tamtego poranka wiedziałam, co się zmieniło:

dzień wcześniej zamknęłam pewien projekt. Nie jakiś wielki, ale na tyle ważny, że popchnął dużo spraw do przodu. Tak naprawdę domagał się mojej uwagi od dawna. Ale ponieważ składał się z etapów, które lubię i takich, których NIE lubię – oczywiście utknął. Oczywiście na etapie, który mnie zniechęcał, stresował. A w takich wypadkach potrafimy sobie znaleźć milion innych pilnych rzeczy, które trzeba zrobić.

Zawsze takie są, prawda?

No w każdym razie, wracając do wątku – tamten zaniedbany, spychany w dolne piętra świadomości projekt, dopóki nie został zamknięty, gdzieś się do mnie dobijał w jakiś sposób mniej świadomy. Bo, rzecz jasna, doskonale wiedziałam, że coś ważnego nie jest zrobione, że jakaś część mojego biznesu stoi w miejscu. I nawet tysiąc innych zamkniętych sprawek tego uczucia nie ukoi.

Jak wyprostować zaległe sprawy - Plannerka

Pamiętam, że wtedy postanowiłam:

OK, dopóki nie wyprostuję ewidentnych zaległości – nie zaczynam nowego. Nie działam z odległym. Najpierw posprzątam na swoim mentalnym biurku. Wtedy zabiorę się do pracy.

I do tego właśnie – do wysprzątania biurka w głowie – chcę Cię dzisiaj zachęcić.

Jak wyprostować zaległe sprawy? Co zrobić, krok po kroku?
Punkty!

1.

Najpierw (możesz nawet od razu, wieczorem) zrób sobie listę spraw zaległych.Takich, które ewidentnie Cię teraz kłują. To mogą być i drobiazgi (umówienie wizyty kontrolnej, sprzedaż niepotrzebnego mebla) ale i większe sprawy (od dawna odkładana zmiana dostawcy w firmie, dokończenie opracowania nowego produktu i uruchomienie jego sprzedaży, wysprzątanie i wygospodarowanie pokoju czy nowego kąta do pracy. Czasem jest tylko jeden taki duży zaległy projekt. Ale potrafi nieźle napsuć krew 😛 ).
Zrób tę listę w formie checklisty – to znaczy: przy każdej pozycji zostaw checkbox. Ale pod tymi większymi sprawami zostawiaj trochę pustego miejsca na kartce.

2.

Tymi drobnymi zaległościami zajmiemy się później (punkt 7.). Na razie przeanalizuj te duże zaniedbane sprawy: z jakich składają się kroków, podzadań? Zapisz te podpunkty tam, gdzie zostało zostawione miejsce na kartce, pod odpowiednim punktem. Niech to też będzie checklista.

3.

Zastanów się (szczerze, uważnie, z zapasami!) ile godzin potrzebujesz łącznie na domknięcie dużego, zaległego projektu?

4.

Teraz masz do wyboru dwie techniki. Pomyśl: czy chcesz to mieć od razu z głowy, czy chcesz to sobie rozłożyć na raty?

5.

Jeśli postanawiasz, że chcesz to szybko mieć za sobą – postaw na to. Załóż, że na najbliższy tydzień to jest Twój absolutny priorytet. Nie zabierasz się za nic innego, dopóki zaległości wreszcie nie zamkniesz.

6.

Jeżeli nie możesz sobie teraz pozwolić na odstawienie wszystkiego innego – to w tym tygodniu wpisz w plan każdego dnia godzinę na tę zaległość. A zadanie na tę godzinę skonkretyzuj. Np.: „napisanie scenariusza/oferty/ostatniego rozdziału”.

7.

I wisienka na torcie: te najdrobniejsze rzeczy, których zamknięcie zajmie Ci kilka minut – od razu zaplanuj na poniedziałek. Zaplanuj po prostu na jutro blok 30 minut i przeznacz go na zamykanie zaległości. Jutro masz mieć zamknięte ✅ .

No to już masz dokładnie rozpisane, jak wyprostować zaległe sprawy! Aż Ci już zazdroszczę tego uczucia, kiedy odhaczasz coś, na myśl o czym Cię mdliło 🙂
Bardzo trzymam za Ciebie kciuki!

Działaj śmiało i życzę Ci cudownego, pełnego dobrej energii tygodnia.
Aga.

PS

💡 Jeśli chcesz uporać się z zaległymi projektami w towarzystwie bądź zrealizować konkretny cel w kibicującej Ci grupie – poznaj Plannerkowy Mastermind >> ;

💡 Jeśli potrzebujesz Plannera, żeby ogarnąć chaos i ułożyć nowe plany – poznaj Plannerkowy Planner >> .

Jak zacząć planować Plannerka Aga Zapora