Jak szybko zamknąć odkładany projekt

with Brak komentarzy

Jak szybko zamknąć odkładany, ciągle niedomknięty projekt?

➡️ Dziś bardzo konkretnie, esencja, zwarty materiał. Materiał do działania.

No bo wszyscy wiemy – o co chodzi, jaki to klimat: projekt, który czeka na realizację i zamknięcie już od dawna. A głęboko w trzewiach czujemy bardzo mocno, że to projekt, który dużo zmieni. Przyniesie ogromną ulgę, doda odwagi i pozwoli na następne postępy, już w trybie >uskrzydlenia<.

Daj koniecznie znać w komentarzu jaki to będzie projekt u Ciebie, a ja teraz zostawiam konkretne kroki: co masz zrobić, żeby jak najszybciej ten swój projekt domknąć.

Na ruszenie z tymi punktami potrzebujesz naprawdę kilku-kilkunastu minut. Powodzenia!

1.
Najpierw na czystej kartce wypisz najważniejsze wiszące projekty.

Czyli takie, które bardzo chcesz zrealizować, ale: albo ich jeszcze nie zaczęłaś/nie zacząłeś, albo zostało Ci już naprawdę niewiele do ich ukończenia.

2.
Teraz przeskanuj je wzrokiem,

i w takim mocnym skupieniu zastanów się: ukończenie którego przyniosłoby Ci najwięcej radości, ulgi i energii („kopa”) do dalszego działania?
Zamknięcie którego z tych projektów dałoby Ci natychmiast takie poczucie sprawczości, wiarę w to, że dasz radę przebrnąć, zrealizować?

I jest jeszcze jedno kryterium – możesz się zastanowić, który z tych projektów popchnie inne do przodu. Albo – który, będąc zrealizowanym – zacznie już sobie pracować, przynosić korzyści, a Ty będziesz wtedy mogła/mógł spokojnie pracować nad kolejnym?

Wybierz jeden projekt do realizacji.

3.
Dobrze. Projekt wybrany. To teraz błyskawiczny remanent:

co z tego przedsięwzięcia jest już zrobione?
Co zostało do zrobienia?
Zrób szybko listę wszystkich działań, jakie przychodzą Ci do głowy.

4.
Przy każdej czynności >do zrobienia< zapisz czas, jaki wydaje Ci się potrzebny do realizacji tego zadania.

Tu trzeba ostrożności, pokory. Szacuj uważnie, szczerze. Do każdego szacunku dodaj 20% zapasów. Jeśli jakieś zadanie jest dla Ciebie czymś zupełnie nowym albo wymaga pracy z nowym narzędziem – dodaj 200% zapasu.

5.
Pomyśl ile miałabyś/miałbyś czasu na czynności z punktu 4. w najbliższych dniach?

Pół godziny, godzina dziennie? A może jest szansa na jakąś makrosesję – czyli dłuższe, kilkugodzinne posiedzenie? Może coś wygospodarujesz? No pomyśl, jak by to było już mieć to zrobione, działające 🙂

6.
Zastanów się, jaki jest realny termin ukończenia projektu.

Wybierz sobie datę. Termin ambitny, ale realny.

Wyznaczanie terminu nie jest od razu po to, żeby przed kimś go deklarować – choć możesz go zdradzić swojej społeczności czy bliskim, to będzie dodatkowy motywator. Chodzi o to, żeby mieć decyzję, punkt orientacyjny, nadać celowi ciała.

Może zbliża się jakaś cezura, koniec miesiąca, Twoje urodziny?
Każdy motywujący impuls ma tu wielką wartość.

7.
Zaznacz sobie w plannerze, w które dni chcesz działać z tym projektem.

Jeżeli w danym dniu chcesz poświęcić projektowi jakiś czas czy wykonać zadania z nim związane – wpisz to sobie jako zadania właśnie w ten konkretny dzień. Nie zostawiaj tego tylko w pamięci, domyśle czy w samych projektowych notatkach.

8.
Jeśli chcesz mieć dodatkową mobilizację,

a Twój wybrany projekt składa się z kilku czynności – to rozpisz sobie jego etapy na osi czasu. To usprawnia działanie, bo pomaga się zorientować, gdzie jesteś.

Ja zauważyłam, że prawie zawsze domykam projekt na czas, gdy go sobie tak rozpiszę. Specjalny arkusz do planowania projektu znajdziesz w Plannerkowych Plannerach >> , zlokalizujesz je w spisie treści jako „Mój Projekt” (znajdziesz też w Plannerze podpowiedzi, jak to rozpisać).

BONUS!

Za zamknięcie całego przedsięwzięcia wyznacz sobie nagrodę 🙂

To nie musi być wielki wydatek, ale niech to będzie coś niecodziennego, co rzadko sobie fundujesz. I w ogóle z nagradzania warto sobie zrobić nawyk. Zresztą Plannerkowe Plannery o to dbają; sekcja nagrody za tydzień to ważna rzecz. A więcej o nagradzaniu się przeczytasz tutaj >> .

Słuchaj 🙂 Jeszcze jedna ważna rzecz:

jeśli chcesz zacząć działać z pewnym wymarzonym projektem, ale nie chcesz zostać sama czy sam z zadaniami, i czujesz, że raźniej i skuteczniej byłoby Ci ze wsparciem i dopilnowaniem – to zapisz się tutaj, na priorytetową listę nowego produktu:

Zapisując się do niczego się nie zobowiązujesz. Po prostu dostaniesz informacje o produkcie w pierwszej kolejności. Otrzymasz także kupon rabatowy, gdy sprzedaż tego produktu ruszy.

I już 🚀!

Działaj, zamykaj. Naprawdę, gdy zamknie się coś, co długo uwierało – nabiera się wiary i odwagi na następne działania. I ja bardzo Ci tych skrzydeł życzę, ściskam mocno!!

Aga.