Jak nadać priorytety?

with Brak komentarzy

Słowo PRIORYTET oznacza jedno lub kilka zadań, ważniejszych niż pozostałe, wymagających załatwienia w pierwszej kolejności.

Moje priorytety na dzień i tydzień to sprawy, które muszę zamknąć bezwzględnie w ciągu tego dnia, bądź tego tygodnia.

 

 

Znowu (jak w artykule, o tym, jak zabrać się za dużą sprawę) zacznę od “wyrzucenia” z głowy i podsumowania: wypisz wszystkie zadania, które są do zrealizowania, które chodzą Ci po głowie. Przyjrzyj się im, i przeanalizuj.

 

Masz dwa wyjścia:

🔶 albo jesteś w stanie z tej grupy precyzyjnie wyłuskać zadania wymagające załatwienia w pierwszej kolejności
🔷 albo ich stopień ważności jest podobny, i trudno wskazać to wyjątkowe (u mnie np. często wygląda to tak: dostaję kilka zleceń na projekty od jednego Klienta, OD RAZU pytam, który potrzebny jest najszybciej i dostaję odpowiedź: “Każdy” 🙂 <3 !)

Ta druga sytuacja jest trudniejszą, dlatego od niej zacznę.

 

🔷 BRAK PRIORYTETÓW 🔷

 

🔹 Podział czasu
Czas dostępny, czyli taki, który możesz poświęcić na pracę nad zadaniami, podziel na równe odcinki. Każdemu zadaniu przypisz jego porę, jego czas. Trzymaj się tego rozkładu. W takim modelu stopniowo popychasz każdy z projektów.
Jest to metoda szczególnie dla mnie ważna i efektywna w przypadku działań kreatywnych: mam znacznie więcej świeżości, gdy jakiś czas pracuję nad jednym projektem, potem potrzebuję odejścia, odpoczynku – więc kolejny blok czasu pracuję nad innym projektem. Projektuję też znacznie swobodniej, gdy czuję zapas czasu. Z tych dwóch powodów, nie wyobrażam sobie: zrobienia jednego projektu od początku do końca, potem następnego, od początku do końca.

 

🔹 Łączenie podobnych zadań w bloki
Możesz być najbardziej produktywna/y, gdy nie przełączasz się między różnymi trybami, np.: praca koncepcyjna, telefon, wyprawa do urzędu, obróbka zdjęć. Zatem spróbuj zaplanować pracę nie nad różnymi sprawami, ale nad podobnymi działaniami; np.: kilka godzin tylko na cichą pracę w skupieniu (pisanie, opracowanie nowych pomysłów, projektowanie), kilka godzin bądź dzień – tylko na sprawy na mieście, i tak dalej.

 

🔹 Odpowiednie przeplatanie
Przyjrzyj się charakterystyce działań – niektóre mogą wymagać czasu na feedback z zewnątrz, np. na opinię Klienta czy księgowej. W takim wypadku przyłóż się do nich najpierw, wyślij gotowy materiał, a zabierz się za zadanie następne.

 

🔹 Kolejność dowolna, ale kolejność
Ta metoda sprawdza się z kolei w przypadku działań mniej kreatywnych, bardziej operacyjnych. Gdy z tyłu głowy dźwięczy: “Nie wiem, w co ręce włożyć” – po prostu włóż ręce w pierwszą rzecz, jaka nawinie się pod rękę. Nie ma znaczenia, czy to odkurzanie mieszkania, nastawienie prania czy ważny mail. Zacznij robić tę jedną rzecz, skończ ją, a Twoje samopoczucie będzie już zupełnie inne. Wprowadzisz się w tryb skupionego działania, a satysfakcja ułatwi dalsze działanie.

 

🔶 NADANIE PRIORYTETÓW 🔶

Powyższe metody odnoszą się do sytuacji, w której trudno nam zlokalizować priorytet. Ale czasem jest to jednak możliwe. Jak go wskazać?

 

🔸 Czynności robiące dużą różnicę
Czasem spośród kilku zadań jesteśmy w stanie wyłuskać takie, które najszybciej “popchną” nasz projekt do przodu. W tym artykule – pisałam o tym, że jeżeli np. chcemy uruchomić biznes on-line, to warto najpierw pokazać się w sieci, najmniejszym wysiłkiem – np. uruchomić Fanpage na FB. Następnie rozpocząć dalsze działania (tworzenie landing page, logo), a pokazywać je przez “dziurkę od klucza”, budując już publiczność.

 

🔸 Czynności sprzedażowe
Bartek Popiel wspomina w swoich materiałach o metodzie zamykania w pierwszej kolejności spraw bezpośrednio sprzedażowych – czyli takich, które zaczną już zarabiać, gdy my możemy działać dalej. Na przykład: • wstawienie nowego produktu do sklepu, przed pracami nad ulotką do nowej kolekcji (jeszcze w sprzedaży niedostępnej). Albo • zamiast przeplatanej pracy nad dwoma kursami on-line – uruchomienie najpierw sprzedaży jednego, później realizacja następnego.

 

🔸 Odwołanie do celów, wartości ( ❕ tylko przewrotnie na końcu ❕ )

Zastanów się, która kwestia jest teraz dla Ciebie najważniejsza, nie tylko na krótkim dystansie. Może chcesz, żeby była to rodzina, ale bezustannie spychasz ją na dalszy plan? Może wielki projekt związany z Twoją pasją i chęcią odmiany, który codziennie przegrywa z drobnymi, płatnymi zleceniami, które nie przybliżają Cię do celu? Jeżeli chcesz coś zmienić, samo myślenie nie wystarczy. Nazwij priorytet, zapisz go, utrwal. Miej na oku.

 

Plan

Jeżeli chcesz zwiększyć swoją skuteczność i nie zastanawiać się codziennie, od czego zacząć, poznaj półroczny Planner•Ka lub pakiet plików PDF.
Bo ➡ jeśli zaplanujesz sobie cele i priorytety na konkretny tydzień, a potem przyporządkujesz je poszczególnym dniom, to zdejmiesz z siebie potrzebę ciągłego podejmowania decyzji/klasyfikowania spraw. Każdego dnia będziesz wiedziała/wiedział, co jest do zrobienia.

 

Zaglądaj do mnie na FB, na Instagram. Zapisz się na newsletter, aby wiedzieć, co u mnie słychać, o czym piszę i dostawać inne fajne rzeczy 🙂

Zapisz się na newsletter, a otrzymasz zeszyt ćwiczeń, który pomoże Ci zacząć realizować ciągle odkładane cele. Otrzymasz też dostęp do darmowych arkuszy!

Będziesz ode mnie otrzymywać materiał dostępny tylko dla Subskrybentów, powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o nowych produktach, ofercie i promocjach.    

FreshMail.pl
 

Zostaw Swój e-mail, jeśli interesuje Cię Plannerkowy kurs on-line "Zrealizuj Swój Projekt"

Zapisz się do bazy, a będziesz ode mnie otrzymywać powiadomienia o kursie, jego dostępności, otwarciu sprzedaży, o związanym z nich artykułach na blogu, ofercie i promocjach.

FreshMail.pl
 

Zostaw Swój e-mail, a dam Ci znać, jak tylko Planner•Ka będzie dostępny w sprzedaży!

Zapisz się do bazy, a będziesz ode mnie otrzymywać powiadomienia o planerze, jego dostępności w sklepie, a także o nowych artykułach i poradach na blogu, ofercie i promocjach.

FreshMail.pl
 

Zapisz się, żeby dołączyć do wyzwania!

Zapisując się na wyzwanie dołączasz do Plannerkowej listy mailingowej. Będziesz ode mnie otrzymywać informacje o wyzwaniu, wyzwaniowe zadania i materiały, wiadomości o nowych artykułach i poradach na blogu, ofercie i promocjach. Zawsze możesz się wypisać!

FreshMail.pl
 

Zostaw Swój e-mail, aby zapisać się do listy kursu"Zrealizuj Swój Projekt"

FreshMail.pl
 

Zapisz się, jeśli zaintrygował Cię nowy Plannerkowy produkt o planowaniu biznesowym!

Zapisując się dołączasz do Plannerkowej listy mailingowej. Będziesz ode mnie otrzymywać informacje o tym nowym produkcie, wiadomości o nowych artykułach i poradach na blogu, ofercie i promocjach. Zawsze możesz się wypisać!

FreshMail.pl
 

Zostaw Swój e-mail, aby zapisać się do listy kursu "Zaprojektuj Dobry Rok"

FreshMail.pl